Češi mají k dispozici více než 272 tisíc barevných kontejnerů na třídění, které se nacházejí v průměru necelých 100 metrů od domova, tedy jen dvě minuty chůze. Ještě v roce 2000 to přitom bylo více než čtvrt kilometru. I to je důvodem, proč Česko patří k evropským rekordmanům v třídění – podle statistiky třídí odpad 72 procent Čechů.„Díky nim se ročně vytřídí přes 700 tisíc tun odpadu a recyklací se každoročně zachrání zhruba 25 kilometrů čtverečních přírody,“ řekl Lukáš Grolmus ze společnosti EKO-KOM.
Češi jsou přeborníci hlavně v třídění papíru. Ve správném kontejneru ho skončí více než 90 procent, EU přitom požaduje jen 60 procent. Skla se zrecyklovalo 75 procent, plastů 69 procent a kovů 55 procent.
Podle studie, kterou vypracovalo Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA), je navíc Česká republika jednou z nejefektivnějších zemí, co se třídění týče. Systém, který tady funguje, je velmi transparentní a navíc levný. Také recyklace je u nás velmi levná, a to i ve srovnání s lídry třídícího žebříku. Zatímco v Česku vyjdou roční náklady na recyklaci na 5 eur (135 korun) za osobu, Německo či Belgie mají náklady téměř dvojnásobné. Rakousko dokonce platí téměř 19 eur (přes 500 korun).
„Rezervy máme stále ve třídění komunálního odpadu celkově a zejména v odděleném sběru biologicky rozložitelného komunálního odpadu, který často tvoří až polovinu černé popelnice,“ uvedla Jana Taušová z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí. Podle ní se v Česku vedle bioodpadu nedostatečně třídí hlavně kovy, baterie a elektronická zařízení.
A víte, jak správně třídit odpad? Pokud si nejste jistí, mrkněte se jak na třídení.
Zdroje: 1