Statistiky potvrzují, že právě letní měsíce jsou na zranění dětí nejrizikovější. Důvodů je celá řada: neopatrnost a přeceňování sil například při pobytu u vody, sportovní aktivity (cyklistika, plavání, inline brusle…), nedostatečný dozor, ale také únava a přetažení. Bylo prokázáno, že k úrazům dochází častěji, pokud je organismus již unavený a zhoršuje se nejen koordinace pohybů, ale i předvídavost před možným vznikem úrazu.
Pro každou věkovou kategorii dětí existuje určité spektrum úrazů, které jsou pro daný věk charakteristické a dochází k nim nejčastěji. Například tonutí hrozí nejvíce dětem do čtyř let, zranění doma nebo na zahradě zase předškolákům, školáci si často přivodí zlomeninu.Jak úrazům dětí předcházet? Dozor a ochranné pomůcky
Dětem chybí, na rozdíl od dospělých, předvídavost, nedokážou odhadnout vzdálenost, výšku, na co stačí, nemají potřebné koordinační schopnosti ani zkušenosti, aby domýšlely důsledky svého chování.
Úrazová prevence by proto v době prázdnin měla být zaměřena mimo jiné na důsledné používání ochranných pomůcek, jako jsou helmy, chrániče kolen nebo zápěstí, kvalitní brýle nebo vhodná obuv při sportovních aktivitách. Nezabrání sice vždy pádu nebo úderu, ale podstatně zmírní jejich následky.
Důležitá pravidla prevence letních úrazů
- při sportu, zejména cyklistice a inline bruslení, dbejte na důsledné používání ochranných pomůcek (helma, chrániče, brýle)
- zdůrazňujte dětem a hlídejte je, aby nikdy neskákaly do mělké vody nebo vody, kterou neznají
- délku tras pěších nebo cyklo výletů volte přiměřeně věku a schopnostem dětí
- vysvětlujte dětem, že nesmí trhat a jíst žádné plody, ať už na zahradě nebo v lese nebo parku, které neznají, hrozí otrava
- věnujte pozornost technickému stavu kola (sjetý vzorek, brzdová lanka), případně inline bruslí (sjetá či uvolněná kolečka či brzdička)
- nenechte děti zbytečně riskovat, občas mají různé divoké nápady
- dbejte na dostatečný pitný režim ratolestí
- mějte děti pod dohledem, ty menší hlídejte nepřetržitě
Zdroje: 1